Międzynarodowa Szkoła Prawa Rzymskiego

Historia MSPR

Znaczenie studiów nad prawem rzymskim i jego wykładu na uniwersyteckich wydziałach prawa, nie może dziś budzić wątpliwości. Prawo rzymskie, które wpływało na kształtowanie współczesnych systemów prawnych, umożliwia porozumienie między prawnikami różnych państw i zrozumienie istoty, podobieństw i różnic między prawnikami uformowanymi w odmiennych systemach prawnych. Również w procesie unifikacji prawa europejskiego mogą odegrać ogromną rolę zasady wykształcone w europejskim ius comune, opartym na doktrynie prawa rzymskiego. Sytuacja w zakresie nauczania i studiów prawa rzymskiego jest szczególnie trudna w państwach byłego ZSRR oraz w niektórych państwach Europy Środkowo-Wschodniej. W uniwersytetach byłego ZSRR były rozwinięte studia filologiczne i historyczne dotyczące starożytnego Rzymu. Wykład prawa rzymskiego na wydziałach prawa, jeżeli nawet był prowadzony, był traktowany w sposób ideologiczny i powierzchowny. Nie dawał on możliwości wyciągnięcia przez słuchaczy wniosków, co do znaczenia prawa rzymskiego dla tworzenia współczesnej kultury prawnej. Elementy tego przedmiotu były (i są często jeszcze) wykładane w szczątkowej formie nie przez specjalistów, lecz przez wykładowców powszechnej historii państwa i prawa, teoretyków prawa lub przez cywilistów. W chwili obecnej w krajach byłego ZSRR i w państwach Europy Środkowo-Wschodniej, istnieje duże zapotrzebowanie na odrodzenie studiów prawa rzymskiego. Dążenie do odrodzenia nauczania i studiów nad prawem rzymskim okazało się w sposób wyraźny podczas kilku międzynarodowych spotkań:

• I międzynarodowej Konferencji w Moskwie, zorganizowanej przez " Centrum studiów nad prawem rzymskim przy Rosyjskiej Akademii Nauk i Wydziale Prawa Uniwersytetu w Moskwie", w listopadzie 1997 r.;
  • VII Kolokwium romanistów z Europy Środkowo-Wschodniej oraz z Włoch, zorganizowanym w Rzymie, przez "Centro per gli studi su diritto romano e sistemi giuridici del Consiglio Nazionale delle Ricerche", Uniwersytetu Roma I - "La Sapienza", w początku grudnia 1998 r.;
  • II międzynarodowej Konferencji w Moskwie i Sankt Petersburgu, zorganizowanej przez "Centrum studiów nad prawem rzymskim przy Rosyjskiej Akademii Nauk i Wydziale Prawa Uniwersytetu w Moskwie", w maju 2000 r.
  • Konferencji międzynarodowej, zorganizowanej przez Uniwersytet Dalekiego Wschodu we Władywostoku wraz z włoskim "Centro per gli studi su diritto romano e sistemi giuridici del Consiglio Nazionale delle Ricerche", w listopadzie 2000 r.

MSPR powstała w roku 2001 po konsultacjach z: "Centro per gli studi su diritto romano e sistemi giuridici del Consiglio Nazionale delle Ricerche", Uniwersytetu Roma I - "La Sapienza" (przewodniczący prof. Pierangelo Catalano), "Centrum studiów nad prawem rzymskim przy Rosyjskiej Akademii Nauk i Wydziale Prawa Uniwersytetu w Moskwie" (przewodniczący prof. Leonid Kofanow) oraz Internazionale Centro Romanistico Internazionale "Copanello" (Przewodniczący prof. Alessandro Corbino oraz prof. Antonino Metro). Pierwsza Sesja MSPR odbyła się w dniach od 12 do 24 września 2001 r w Warszawie; kolejna druga Sesja MSPR w dniach od 4 do 19 września 2002 r w Warszawie oraz w Augustowie; a trzecia miała miejsce w dniach od 15 do 27 września 2003 r w Warszawie. Każdego roku zainteresowanie działalnością MSPR wzrasta, o czym świadczy m. in. ilość zgłaszanych kandydatur.

................................................................................................................................................
Strony przystosowane do przeglądarki IE 5.0 lub wyższej. Sugerowana rozdzielczość ekranu: 1024x728.